Egy kitűnő és nagyon találó kép került elém a Facebook-on.
Amiért megragadta a figyelmem, az a jellemző, hogy egy művész – de legalábbis művészi hajlamú ember -, mennyivel korábban meg képes ragadni a valóságot, mint a közszereplők, akik egyre inkább belemerülnek az ‘Élj a mában’ világába. Amíg a világ újrarendeződése közben a szakértők váltig úgy tesznek, mintha nem lenne szövetség a világ újrarendezését végrehajtó Szárazföldi hatalmak között, addig egy művész megalkotja ezt (valószínűleg AI segítséggel) és elmond mindent, amivel a hivatalosok csak kínlódnak.
A kép
Mi látható a képen? Tolkien regényének négy hőse. Mind az un. Gyűrű szövetségének tagjai voltak. Gandalf a varázsló, Zsákos Frodó a gyűrűhordozó, Legolas a tünde íjász és Gimli a harcias törpe. A Gyűrű, amit az ősidőkben készítettek, a Hatalom gyűrűje, amire a világ mindenkori vezetői vágynak. A lényege, hogy a hatalom vágyának segítségével veszi át az uralmat az emberek felett és a Gyűrűt megalkotó fő gonosz, Szauron szolgáivá lesznek.
A Gyűrű szövetségének tagjai (eredetileg kilencen vannak, de csak ez a négy szereplő bizonyul végig kitartónak és marad hű az eredeti küldetéshez), azonban nem a hatalom megszerzéséért kötnek szövetséget, hanem azért, hogy az ezt jelképező Egy Gyűrűt – amit Frodó, a Gyűrűhordozó birtokol – visszavigyék születése forrásához és azt ott megsemmisítsék. Ezzel pedig felszabadítják a világot ettől a sötét erőtől. Tolkien történetében az egyik oldalon azok vannak, akik a Hatalom bűvöletében szolgák és az már elvette az emberi öntudatukat, megszállottjai ennek az erőnek. A másik oldalon pedig azok, akik felismerték ennek a végtelen veszélyét és ezért döntenek az Hatalom Erejét megtestesítő Gyűrű megsemmisítéséről. Ezt a regényt Tolkien a Világháború után, a Hidegháború légkörében írta. Maga a szerző nyelvészprofesszor volt, hatalmas műveltséggel a kora-középkori Európa története, őstörténete és műveltsége tekintetében, de a keleti és világtörténelem is közel állt hozzá. (Magam is annak híve vagyok, hogy aki piramist akar építeni roppant széles alapokat kell rakni és sok évtizedes munkára készülni…a zárókő pedig valószínűleg csak élete végén kerül a helyére.)
Eddig a regény története.
Azonosítások
Az azonosítások pedig igazán találóak.
Donald Trump a nagy varázsló a politikában. Ez tagadhatatlan. Hol eltűnik, hol felbukkan. Úgy várják visszaérkezését, mint a regényben is, hogy megmentse a Helm szurdokban utolsó erejükig harcolókat, akik Rohan lovasai. És legalább akkora csodát várnak tőle a politikában és a geopolitikában, mint a regénybeli Gandalftól. Ja, és Gandalf is újjászületik, miután megküzd a törpök bányájának mélyén a balroggal és ott alázuhan a mélybe.
Csak halkan jegyzem meg, hogy a Rohan név kényesen magyaros, és ugye a lovasok mit is csinálnak? Rohannak. De, ezen túl Rohan egy Bretagne-i kisváros, ahonnan egy ősi nemesi család is származik a La Maison de Rohan. Ez egy bretonnak mondott család, nem frank eredetű.
A tünde Legolas képében Xi Jinping Kína elnöke. Legolas, mint tünde könnyű léptű, íjával messze tud lőni és hihetetlen pontossággal. Mindenki más előtt megérzi a bajokat. Mint Kína vezetője, egy kereskedő birodalmat irányít, amely nem bombákkal és nehézlovassággal irányít és harcol, hanem kereskedő logikával, bölcsességgel és szövetkezéssel. Bár, ha kell pontosan fog célozni és kevés esélye van ellenfelének.
A harmadik figura, Gimli, a törpe, akinek ősei bányákból gazdagodtak meg, de a harcban kis termete ellenére kiváló és kérlelhetetlen. Különös szokásai vannak, könnyen felhergelhető és rátarti. Kitűnő választás az ő alakjába helyezni Kim Dzsong Un személyét. Kezében egy bárdot tart és az általános öltözékében a harcban testpáncélt viselt. Ő a bárd a szövetségben, akit előre lehet küldeni a harcban. [Külön érdekes – ez csak most újraolvasva jut eszembe -, hogy van egy jelenet a filmben, ahol épp a Helm szurdoknál, Legolas Gimlit a csata közben megfogja és szó szerint bedobja az ellenséges sereg közé. Így küldi harcba. Nagyon tanulságos kép…] Mert mindenki lenézi. Pedig valószínűleg az övé lesz a döntő csapás a Nyugat ellen, amikor és ha erre szükség lesz. A negyedik pedig a tulajdonképpeni főhős, aki a legfontosabbat őrzi, az Egy Gyűrűt, aminek alárendelve van a többi király gyűrűje. Frodó, a vidéki fiú a Megyéből. Akire senki sem gondolt. Sem menő származása nincs, sem menő arcéle. Sem nem volt gazdag. Ő hozzá kerül az Egy Gyűrű, a Hatalom Gyűrűje – véletlenül. És ő az egyetlen is, aki ellent tud állni a Gyűrű hatalmas erejének, a Hatalomvágynak, ami a többi uralkodót már az őrületbe kergette. Őt személyesítették meg Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin képében. És valóban, a Putyin vezette Oroszország birtokolja a pusztító hatalmat, a katonai erőt, ami nélkül lehetetlen lenne a Gyűrűt visszavinni a forrásához és ott elpusztítani, hogy elmúljon az őrület a Világból.
Kifejlés
Mert Nyugat királyai az őrületbe hullottak. A Hatalom igézetének őrületébe. Ha jobban megnézzük, a Nyugatnak nincs is igazi “királya”. Hm, csak egy háttérben figyelő szem az, ami igazgatja. Látható test nélkül.
És ne feledjük, az AI világa a mi világképünk tükröződése. A Nyugat az a hely, ahol a Nap lenyugszik. A Nyugatot a hunok uralma alól árulással megszabadult germán rablócsoportok alapították a rómaiak műveltségének romjain. Ezen csoportok “elitjei” – de fura ezt a szót használni a mosdatlan, bunkó, agresszív úrhatnámokra – a rómaiak hatalmára, mint valami orákulumra tekintettek. Ezért igyekeztek lemásolni minden korban annak intézményeit, külsőségeit. Ebből a szemszögből érthető meg az az egyébként érthetetlen erőszakosság, ami a Nyugat viselkedését jellemzi. És ezért képtelenek több lépésben gondolkodni is. Minek is hívták Angliát? A világ kohójának. Vasudvar és Mordor kohói. Szauron tornya a New York-i Szabadság szobor parafrázisa. Eiffel torony – Vastorony? Valami rémlik… Nekik azonnal kell a hatalom íze.
Külön sajnálom a hazai nyugatos értelmiség tévelygését a Nyugat dolgában, mivel olyasmire néznek vezérlő csillagként, ami számunkra sosem volt az. Ahogy erősödött ez a szemlélet az Árpádok után, úgy szaporodtak a nemzet gondjai, bajai. Majd, mikor az Árulás után teljessé vált ez a szemlélet másfél nemzedéken belül megsemmisült a Magyar Állam és nem maradt más csak a tengernyi értelmetlen áldozatvállalás egy olyan eszményért, ami maga volt a sötétség számunkra. Most is csak kínkeservvel hajlandóak (s nem is a többség!) meglátni az árnyakat Nyugaton, amik valójában mindig ott voltak.
Nos, a kép egy érdekes felvetődés. Nem szándékos, szinte biztos, hogy csak egy kósza gondolat terméke. De mi van, ha mégis nekem van igazam és a Nagy Osztozkodás már javában zajlik? Mi van, ha mégis egy Szövetségbe tartozik ez a négy ember? Nem úgy, ahogyan az atomizálódott tömegek nyelvére le szokott lenni fordítva a Média istenség által. Nem úgy, ahogyan a Colosseum Zrt műsorfüzetében le lesz írva. Hanem abban az informális térben, ami sok-sok függöny és drapéria mögött leledzik. Ott, ahol nincsenek “betűleves” intézmények; ott, ahol nincsenek tárgyalások; ott, ahol nincs más csak halk suttogások, elsuhanó árnyak. Ott, ahol a Háttérhatalom is csak egy árnyjáték…
Tehát, most kicsit eljátszottunk a gondolatokkal. Egy kép, egy gondolat, egy talányos valóság, ami körülölel minket. Egy történet, ami ne feledjük a Hatalom igézete körül zajlik. S mindez felsejlik egy AI kivonatolta képben.
Nagyon jó! Viszont arról is lenne értelme írnod, hogy a mélyállam már átvette a hatalmat nyugaton. Bár nagyon büszkék a demokráciájukra, az ellenvéleményeket egyre kevésbé tolerálják. Ld. a brit zavargások után hány embert letartóztattak, akik a bevándorlás ellen tüntettek. A polgárháborúk már a levegőben vannak, vagy lehetnek. Ugyanakkor azt is el tudom képzelni, hogy a nyugati társadalmak annyira megcsúsztak, hogy ellenállás nélkül bomlanak fel, adják át a hatalmat a bevándorlóknak. Főleg, hogy a kormány már átállt.